Pjevanje ti zvuči dobro, no želiš malo zagrebati ispod površine i ‘zaviriti pod haubu’? Odlično – jer što bolje poznaješ tehniku, to ćeš bolje znati i pjevati. Zato smo se u nastavku potrudili na što jednostavniji način približiti čaroliju stvaranja glasa i vještinu pjevanja.
U Visokoj noti vokalna tehnika je nešto na čemu ćemo uporno i strpljivo raditi od samih početaka jer je ona važan preduvjet optimalnog razvoja glasa.
Idemo za početak definirati vokalnu tehniku:
tehnika je temelj na kojem svaki pjevač gradi svoju umjetnost, a vokalna je tehnika neophodan mehanizam koji nam omogućuje da što uspješnije interpretiramo pjesme.
Međutim, kako bi uistinu razumjeli što je vokalna tehnika, prvo trebamo znati ponešto i o tehničkom aspektu stvaranja glasa iz najstarijeg instrumenta na svijetu – našeg tijela. U nastavku dopusti da ti nakratko i na jednostavan način približimo nevjerojatan proces stvaranja glasa, a zatim i vokalne tehnike.
Kako nastaje ljudski glas?
Najjedostavnije rečeno – glas nastaje prolaskom zračne struje kroz govorne organe. Međutim, on mora proći mnogo koraka prije no što će od naših pluća stići do nečijeg uha.
Tako cjelokupni vokalni mehanizam uključuje:
- trbušne mišiće
- leđne mišiće
- rebra
- pluća
- grlo
- ždrijelo
- grkljan
- oralnu šupljinu
- nosnu šupljinu
Sve to za jedan glas – nevjerojatno, zar ne?
Kako bi na što jednostavniji način opisali prolaz zračne struje uz pomoć vokalnog mehanizma, možemo ga podijeliti na četiri procesa: disanje, fonacija, rezonancija i artikulacija. Ti se procesi događaju sljedećim redom:
- Udah
- Zvuk se pokreće u grkljanu
- Vokalni rezonatori primaju zvuk i utječu na njega (ždrijelo i usna šupljina koji pojačavaju zvučni val)
- Artikulatori (jezik zajedno s nepcem, zubima i usnama) oblikuju zvuk u prepoznatljive jedinice (tonove)
Svaki od navedenih dijelova može djelovati samostalno, međutim u pjevanju je njihova koordinacija od ključne važnosti. Upravo se umijeće koordiniranja vokalnog mehanizma naziva vokalnom tehnikom.
Vokalna tehnika
Pjevanje je izuzetno složena radnja, koja ovisi o skladu funkcija svih dijelova vokalnog aparata. Zato je cilj svakoga pjevača da savršeno ovlada vokalnom tehnikom na način da se ona ne primjećuje kod pjevanja, te da slušatelj ima dojam da se pjeva prirodno.
Glas svakog pojedinca razlikuje se prilikom izvedbe pjevanja. Tvoj je ton jedinstven zbog glasnih žila na koje utječe tvoja veličina i tvoj oblik. Iz tog razloga, svi satovi u Visokoj noti su individualni.
Područja vokalne tehnike, koja najviše ovise o sposobnosti učenika da koordinira različite funkcije, dijelimo na:
- Produljenje vokalnog raspona do svog maksimalnog potencijala
- Razvoj dosljedne vokalne produkcije i tonske kvalitete
- Razvijanje fleksibilnosti i agilnosti
- Postizanje uravnoteženja vibracije
Tehniku i tehničke pojmove treba savladavati postepeno i sa razumijevanjem.
Kako bi što više olakšali proces, u Visokoj noti ne zbunjujemo naše učenike-početnike izrazima koji im u početku neće biti jasni. Naš iskusni pedagog postepeno će te uvoditi u tajne vokalne tehnike te ćeš s vremenom postati pravi ekspert za pjevanje.
A pravi ekspert za pjevanje zna kako je važan cilj u razvoju vokalne tehnike naučiti pjevati do prirodnih granica vokalnog raspona, bez nekih očitih ili ometajućih promjena u kvaliteti ili tehnici.
Ovaj cilj možemo postići kada svladamo koordiniranje svih fizičkih procesa koji su uključeni u pjevanje (kao što su akcije ždrijela, održavanje daha, prilagodba rezonancije i izvedba artikulacije).
Vjerujemo u koordinaciju ovih procesa uspostavljanjem dobrih vokalnih navika i ugodnog pjevanja, nakon čega dolazi polagano proširenje raspona.
Iz tog razloga vokalnu tehniku na našim satovima započinjemo postavljanjem središnjih tonova (vokala) koje ćemo moći izvoditi lako i bez naprezanja.
Što su vokali i kako ih dijelimo čitaj u našem idućem blogu, a ukoliko odmah želiš prijeći na djela i doći na naš prvi besplatni sat javi nam se ovdje ili na broj 091 549 5270.
I za kraj..
Pjevanje nije prirodni proces, ali je vještina koja zahtijeva visoko razvijen mišićni refleks. Pjevanje ne zahtijeva veliku snagu mišića, ali zato zahtijeva visok stupanj koordinacije među njima.
Potrebno je razvijati svoje glasovne mogućnosti kroz oprezni i sustavni rad, kao i kroz vokalne vježbe. Bitno je uvijek razmišljati o vrsti zvuka kojeg izvodimo i osjećati ga prilikom pjevanja.