Postoji puno načina na koji možemo pjevati, ali samo je jedan ispravan. Prepoznat ćeš ga po dobrom osjećaju i po izdržljivosti glasa. Naime, dobar pjevač može pjevati svaki dan – i to bez umaranja. Naravno, pritom ga je lijepo slušati.
Što bi učinio kad bi ti rekli da je sve to moguće postići uz pomoć par trikova? Naime, u svakoj profesiji postoje tajne koje nam mogu pomoći da brže ostvarimo željene rezultate, a u nastavku otkrij koje trikove je u svojoj bogatoj karijeri naučio naš učitelj pjevanja.
1.Pjevaj kao da pričaš
Dok pjevaš, razmišljaj o tome kao da ne pjevaš, nego da pričaš – na taj način će tvoje pjevanje biti puno ljepše za slušatelja. Time ćeš u prvom redu postići to da nećeš koristiti više snage nego što je potrebno.
U toku pjevanja aktivno je preko 70 mišića, a ako se još ukočimo i naprežemo, samo ćemo izgubiti ljepotu pjevanja.
Mišići već rade svoj posao dok pjevamo, zar to nije dovoljno?
Osim toga, opuštenost je najvažniji faktor ostavljanja dojma prirodnosti našeg glasa i naše interpretacije. Slušatelj ne smije dobiti dojam da je pjevaču teško, da se muči ili da mu je visina koju pjeva jedva dostižna. Nikako ne želimo strepiti hoćemo li moći otpjevati pjesmu – takvog pjevača nitko s užitkom ne sluša.
2. Pravilno diši
Ne pjevaj s grlom – radije zamisli da od dijafragme do tvog nepca ne postoji ništa. Kako to postići? Prije svega, pravilnim disanjem, koje nazivamo abdominalno-rebreno disanje.
Dijafragma je mišić koji dizanjem i spuštanjem od nas doslovno stvara pumpu koja prima i izbacuje zrak, a zrak (tj.j dah) je naše gorivo za stvaranje. Za usporedbu možeš zamisliti da funkcioniramo baš poput puhačkog instrumenta. Kad zrak prijeđe preko naših glasnica stvara ton koji ide preko nepca i nosne šupljine koja dodatno preko nepčane kosti primi dio tona i dodatno ga pojača i obogati. Tek tada smo na putu da dobijemo pun bogat ton našeg glasa.
3. Budi aktivan
Sve rezonatorske šupljine u našem organizmu moraju cijelo vrijeme biti aktivne u stvaranju tona.
Konkretno, to su prsni koš, ždrijelo, usna i nosna šupljina te sinusne šupljine. One se izmjenjuju u glavnoj ulozi, ovisno da li pjevamo duboki, srednji ili visoki ton.
4. Čvrsto izgovaraj dok pjevaš
Čvrsto izgovaranje će pomoći fokusirati tvoj glas prema naprijed. Biti ćeš puno razgovjetniji, a slušatelj će razumjeti svaku riječ koju si otpjevao. Dikcija koja je dobra pomoći će pjevaču da i vokali (a.e.i.o.u) budu naglašeniji – jaki vokali su ključ dobrog i lijepog pjevanja.
5. Nasmij se 🙂
Da, dobro si pročitao!
Osmijeh u pjevanju može spasiti stvar kada si zabrljao.
Naime, ako se prilikom pjevanja počneš mučiti i gubiti glas, samo se nasmij – to će stanjiti tvoj glas, a dijafragmom ćeš preko nepca izbaviti sve van. Tako će se sve početi itekako bolje odvijati. To se u pjevanju zna često događati, samo iz jednog razloga – jer smo zaboravili na neku ili više osnovnih pravila pjevanja.
Zato valja ukratko ponoviti osnove: dok se pjeva nema popuštanja, pjevati treba angažirano, naglašavati konsonante i vokale. Treba pravilno uzimati zrak i količinski onoliko koliko je za određenu frazu potrebno – ni manje ni više. Puno zraka rezultira efektom zadihanosti, pa umjesto da imamo više zraka, vrlo brzo skoro pa ostanemo bez daha. Malo daha znači da nećeš kvalitetno otpjevati frazu do kraja, jer neće biti dovoljno daha ni dobrog punog tona, a to će rezultirati umaranjem glasa.
Jesi li popamtio sve trikove? Dakle pjevaj kao da pričaš, pravilno diši, budi aktivan u stvaranju tona, čvrsto izgovaraj dok pjevaš, i ako kiksaš – samo se nasmiješi. Naravno, ukoliko ove trikove želiš usvojiti brzo i pravilno, u tome će ti drage volje pomoći Visoka nota i naš učitelj pjevanja. Uz profesionalnog mentora postat ćeš vrhunskim pjevačem koji će baratati prvoklasnim pjevanjem.
Imaš pitanja ili se želiš prijaviti na satove? Javi nam se pomoću naše kontakt forme ili na broj telefona 0915495270